Teoretycznie automatykę do bram można zainstalować w każdej sytuacji, jednak aby cały system działał sprawnie oraz aby brama automatyczna wyglądała schludnie należy pamiętać o kilku sprawach.
Na etapie projektowania wjazdu dobrze wiedzieć jaka brama będzie zastosowana, czy będzie to brama dwuskrzydłowa czy przesuwna oraz w którym miejscu będzie furtka.
Szczególną uwagę należy zwrócić na bramę dwuskrzydłową, gdyż często pojawiają się tu błędy które uniemożliwiają montaż napędów lub montaż automatyki powoduje inne niedogodności. Brama automatyczna dwuskrzydłowa musi być wyposażona w ogranicznik mechaniczny na środku wjazdu. Dla lepszego funkcjonowania bramy dobrze zastosować ograniczniki na końcu otwierania bramy wg rysunku poniżej.
Schemat montażu ograniczników do bramy dwuskrzydłowej.
Dla dobra naszych samochodów oraz estetyki należy zadbać by ogranicznik na zamykanie (na środku wjazdu) był jak najniższy. Nie ma problemu gdy wjazd na posesję jest z górki. Natomiast jeżeli wjazd jest pod górkę trzeba przemyśleć na jak wysoki ogranicznik możemy sobie pozwolić. Przyjmuje się, że normalny ogranicznik powinien mieć wysokość od 30 do 50 mm.
Dlatego przy projektowaniu wjazdu różnica poziomów między ogranicznikiem środkowym (na zamykanie) a ogranicznikami bocznymi (na otwieranie) nie powinna przekraczać 20 mm (a najlepiej zero - niestety firmy brukarskie nie zawsze się na to godzą). Ograniczniki montuje się tylko na końcach skrzydeł bramy. Wszelkie tzw. kombinacje z ogranicznikami w innym miejscu (niż na końcach skrzydeł) może spowodować uszkodzenie bramy lub zawiasów, a w najgorszym przypadku napędu bramy automatycznej.
Następną sprawą jest miejsce ustawienia furtki. Jeżeli furtka i przejście dla pieszych będzie przebiegać przez tor pracy bramy ogranicznik na otwieranie może przeszkadzać w ruchu pieszych (potykanie się o ogranicznik).
Zazwyczaj do bram stosuje się słupki z rur i profili stalowych albo słupki murowane (klinkierowe, z kamienia, lany beton, prefabrykaty itd.).
Należy zwrócić uwagę, aby słupy murowane były zbrojone szkieletem składającym się z drutu stalowego złożonego z 4 prętów średnicy 8 do 12 mm i strzemion średnicy 3- 4,5 mm w rozstawie około 150 do 200mm. W rdzeń słupów nośnych dobrze jest wstawić okablowanie potrzebne do zasilania bramy automatycznej - sterowania, urządzeń zabezpieczających oraz domofonów i elektro-zaczepów.
Słupy metalowe z rur lub profili muszą posiadać odpowiednie parametry tzn. odpowiednią szerokość i grubość ścianki. Przed podjęciem decyzji jakie słupy dobrze zasięgnąć opinii instalatora bramy i automatyki aby nie okazało się, że nasze słupy uniemożliwią prawidłowy montaż automatyki.
LEGENDA:
Podstwaowe elementy automatyki:
01 siłownik
02 centrala sterująca
03 fotokomórki
04 odbiornik radiowy
05 antena
06 lampa ostrzegawcza
Inne elementy:
07 sterownik kluczowy
08 listwa bezpieczeństwa
09 wyłącznik sieciowy przeciwporażeniowy
Jeżeli to możliwe, instalacje elektryczne bram automatycznych należy instalować przed brukowaniem i równolegle z budowaniem słupów. Jeżeli nie jest to możliwe, to trudno, trzeba będzie rozbierać kostkę, a instalacje kłaść w rurkach lub korytkach na zewnątrz słupków.
Wszystkie powyższe informacje służą Państwu by móc jak najlepiej przygotować się do instalacji automatyki do bram. Jednak dobrą praktyką jest zorganizowanie spotkania z wykonawcami wjazdu, słupów i podmurówek oraz wykonawcą bramy ogrodzenia i automatyki.
Użytkowanie bramy automatycznej wydaje się proste. Należy jednak pamiętać, że brama automatyczna nie powinna odgarniać automatycznie śniegu, liści oraz służyć jako karuzela.
Wszelkie problemy w użytkowaniu dobrze jest zgłosić do serwisu od razu aby uniknąć zarzutu niewłaściwego użytkowania bramy i utraty gwarancji.
Po zamontowaniu i uruchomieniu automatyki instalator powinien:
W większości przypadków (zwłaszcza w domu) automatyka do bram nie wymaga uciążliwych i kosztownych konserwacji.
Czasami warto jednak zaprosić instalatora/serwisanta na oględziny naszych napędów.